نمایش محتوا
تاریخ انتشار: Dec 16 200 تعداد بازدید: 16274
  • Share/Save/Bookmark


درسهايي از كسب و كار اينترنتي - نوشته اشكان فرخ حياتي

mixing xanax and weed

mixing adderall and weed read here
trong>گردآوري آدرس ايميل از هر جاي ممكن
همواره به دنبال جمع آوري آدرس ايميل افرادي باشيد كه به موضوع سايت و كسب و كار شما علاقه مند هستند. هميشه فهرست خود را به روز كنيد و تا جايي كه امكان دارد به آن بيفزاييد.

درس شماره: 160
بخش: ايميل ماركتينگ
نامه هاي تأثيرگذار
نامه هاي فروش خود را با يك عبارت يا جمله تأثيرگذار، محكم و قوي به پايان برسانيد. آن مي‌تواند يك پاداش رايگان، يك تخفيف ويژه، يادآوري يك مزيت مهم، آخرين فرصت سفارش دهي يا مانند آنها باشد.

درس شماره: 159
بخش: ايميل ماركتينگ
خروج از عضويت
همواره در ايميل هاي خود اين امكان را به خواننده بدهيد تا در صورت نياز از عضويت در خبرنامه شما خارج شود. ممكن است خواننده علاقه اي به مطالب شما نداشته باشد. كاري نكنيد كه شخص مورد نظر هر روز بدون خواندن نامه شما، با عصبانيت آنرا حذف كند.

درس شماره: 158
بخش: ايميل ماركتينگ
خبرنامه اختصاصي
حتماً يك خبرنامه اختصاصي از طريق پست الكترونيكي در سايت خود داشته باشيد. با اين كار اولين قدم بازاريابي از طريق ايميل را برداشته‌ايد عنواني انتخاب كنيد كه در نگاه اول توجه خواننده را جلب كند. يكي از بهترين راه هاي افزايش فروش داشتن خبرنامه الكترونيكي و تبليغ كالاهاي جديد در آن مي‌باشد.

درس شماره: 157
بخش: ايميل ماركتينگ
به دست آوردن نشاني ايميل
يكي از مهمترين مهارت ها، توانايي گرفتن ايميل بازديدكنندگان سايت است. اين كار اولين بخش پروسه بازاريابي الكترونيكي شما خواهد بود و در طراحي سايت خود بايد اولويت اصلي را به آن بدهيد. با هر ترفندي كه ميتوانيد بازديدكننده را راضي كنيد تا آدرس ايميل خود را در اختيار شما قرار دهد. سعي كنيد براي آنها دليل قانع كننده اي بياوريد. مثلاً عضويت رايگان براي دسترسي به مطالب رايگان و مفيد يكي از دلايلي است كه باعث مي‌شود ديگران ايميل خود را در اختيار شما قرار دهند.

درس شماره: 156
بخش: ايميل ماركتينگ
استفاده از نرم افزارهاي تخصصي ايميل
از نرم افزارهاي قوي و تخصصي براي ارسال ايميل استفاده كنيد. هرچند كه قابليت ارسال ايميل به صورت رايگان بر روي كامپيوتر شما وجود دارد اما اگر قصد بازاريابي الكترونيكي با استفاده از ايميل داريد توصيه مي‌كنيم حتماً از نرم افزارهاي تخصصي اين كار استفاده نماييد.

درس شماره: 155
بخش: ايميل ماركتينگ
يادگيري مهارت بازاريابي
همواره به دنبال يادگيري مهارت عرضه محصول و ارائه پيشنهاد خريد كالايتان از طريق ايميل باشيد. داشتن مهارت بازاريابي از طريق ايميل براي هر كسي كه علاقمند به كسب و كارهاي اينترنتي است بسيار ضروري است.

درس شماره: 154
بخش: ايميل ماركتينگ
تحريك خواننده
يك تكنيك ساده در زمينه بازاريابي از طريق ايميل ارسال نامه هاي متوالي با مضامين يكسان ولي با يك پاراگراف متفاوت جلب توجه كننده است. مثلاً اولين نامه را با اين عنوان ارسال كنيد: «فقط 6 كالاي ديگر باقي مانده است... به اولين خريدار كالاهاي باقي مانده يك عدد ...... هديه داده مي‌شود.» سپس پاراگراف مورد نظر را در نامه بعدي به اين صورت بنويسيد: «فقط 3 كالاي ديگر باقي مانده است...» و به همين صورت كالاي خود را كمياب جلوه دهيد تا خواننده براي خريد از شما تحريك شود.

درس شماره: 153
بخش: ايميل ماركتينگ
اطمينان از عملكرد صحيح
هنگاميكه نامه تهيه شده را دوباره خواني ميكنيد مطمئن شويد آنچه كه نوشته ايد، نتايج مورد انتظار را به همراه خواهد داشت. تا زماني كه مطمئن نشده ايد بر روي آن كار كنيد. فراموش نكنيد شما فقط يك شانس در اولين برداشت خواننده خواهيد داشت. پس موقعيت را از دست ندهيد.

درس شماره: 152
بخش: ايميل ماركتينگ
جلب توجه
براي تأثير گذاري بيشتر، قبل از نوشتن متن نامه در ابتدا يك جمله مختصر براي جلب توجه خواننده بنويسيد. اين جمله مختصر خواننده را جذب كرده و اورا براي خواندن بقيه مطالب تحريك ميكند. همچنين براي وادار كردن او به كليك بر روي لينك مورد نظر قلاب هايي را براي گرفتن توجه خواننده در متن نامه بگنجانيد تا حس كنجكاوي او بيشتر شود. مثلاً «اما صبر كنيد! اطلاعات بيشتري در اينجا براي شما داريم!» يا «خوب، حالا قسمت شيرين ماجرا شروع ميشود!»

درس شماره: 151
بخش: ايميل ماركتينگ
اولين پيش نويس نامه
هنگامي‌كه اولين پيش نويس نامه خود را تهيه ميكنيد هرچه در دل داريد بيرون بريزيد. هر چيزي كه به ذهنتان ميرسد بر روي كاغذ بنويسيد. سپس برگرديد و قسمتهاي اضافي را حذف كنيد. قسمتهاي اضافي عبارتند از: اطلاعات غير اساسي، اطلاعاتي كه به طور مستقيم به بازار هدف شما ارتباط ندارد و اطلاعاتي كه در روند منطقي خواندن نامه وقفه ايجاد مي‌كند.

درس شماره: 150
بخش: ايميل ماركتينگ
كمك به تصميم گيري
بايد بدانيد كه خوانندگان ايميل شما شخصيتهاي متفاوتي دارند. اگر خوانندگان، افراد متخصصي هستند، به اندازه كافي اطلاعات تخصصي در متن نامه خود بگنجانيد تا آنها را در تصميم گيري ياري نمايد. مي‌توانيد چند نقل قول از افراد خبره، چند ويژگي برجسته و توضيحاتي در مورد مزاياي اصلي در ايميل خود قرار دهيد.

درس شماره: 149
بخش: ايميل ماركتينگ
رسيدن به ديد مشترك
به جاي استفاده از كلمات تشريفاتي، تصوير واضحي از آنچه كه مي‌خواهيد به خواننده منتقل كنيد، برايش ترسيم نماييد. بايد كاري كنيد كه خواننده ايميل، با شما به يك ديد مشترك برسد تا بتوانيد عمل مورد نظرتان را از او درخواست نماييد.

درس شماره: 148
بخش: ايميل ماركتينگ
داشتن هدف مشخص
انتظار داريد خوانندگان ايميل شما چه عملي انجام دهند؟ آمدن به يك سمينار علمي يا خريد يكي از محصولات يا خدمات شما؟ تا زماني كه يك هدف كاملاً واضح نداشته باشيد با ارسال ايميل وقت مردم را هدر ندهيد!

درس شماره: 147
بخش: ايميل ماركتينگ
شناخت خوانندگان
خوانندگان ايميل خود را بشناسيد. چه كسي را مي‌خواهيد با متن ايميل خود جذب كنيد؟ مطالب خود را به صورت خاص بنويسيد و بر روي خوانندگاني كه هدف اصلي شما هستند تمركز كنيد.

درس شماره: 146
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
تشريك مساعي
با صاحبان ساير كسب و كارها براي تهيه اطلاعات مورد نياز كتابهاي الكترونيكي خود تشريك مساعي كنيد. به عنوان مثال اگر شما به فروش كتابها و دوره‌هايي در مورد بازاريابي اشتغال داريد، حتماً از شركتهايي كه در زمينه بازاريابي مشاوره مي دهند، براي تهيه محتواي كتاب الكترونيكي خود استفاده نماييد. اين همكاري دوجانبه براي هر دوطرف مفيد خواهد بود.

درس شماره: 145
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
مطالب آموزنده
انتخاب مطالب آموزنده، براي كتاب الكترونيكي بسيار مهم است. چراكه شما علاوه بر افزايش ترافيك سايت خود براي كسب درآمد بيشتر، رسالتهاي ديگري نيز بر عهده داريد.

درس شماره: 144
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
راههاي تحريك به دانلود
خود مي‌توانيد از روشهاي مختلفي استفاده نماييد. تعدادي از اين روشها عبارتند از:
- تهيه و نمايش يك جلد زيبا براي كتاب الكترونيكي
- استفاده از يك نام مناسب و تحريك كننده
- برشمردن مزايا و ذكر نتايج حاصل از مطالعه آن
- نوشتن خلاصه اي از مطالب كتاب الكترونيكي

درس شماره: 143
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
بهترين استفاده از اطلاعات بايگاني شده
با تهيه يك كتاب الكترونيكي از مطالب قبلي سايت خود، بهترين استفاده را از آنها ببريد. به جاي اينكه مطالب بايگاني شده سايت خود را بلا استفاده نگه داريد، آنها را بازيابي كرده و دوباره استفاده كنيد. تحقيقات نشان داده، معمولاً تعداد دانلودها و مطالعه چنين مطالبي در كتابهاي الكترونيكي، بسيار بيشتر از مطالعه همان مطالب در سايت است!

درس شماره: 142
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
تبديل مقالات به كتاب الكترونيكي
مقالات سايت خود را به صورت يك كتاب الكترونيكي درآورده و به كاربرانتان هديه كنيد. اگر خودتان فرصت نوشتن مطالبي را نداريد مي توانيد از نويسندگان ديگر براي استفاده از مقالات آنها اجازه بگيريد.

درس شماره: 141
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
راههاي پيدا كردن موضوعات
پيدا كردن يك موضوع براي كتاب الكترونيكي چندان دشوار نيست. كافي است نگاهي به اطراف خود بيندازيد. تبليغات تلوزيوني، روزنامه‌ها و مجله ها، سايت ها و وبلاگهاي پرطرفدار و خواسته ها و نيازهاي مردم، بهترين راهنماي شما براي پيدا كردن موضوعات جذاب براي كتابهاي الكترونيكي هستند.

درس شماره: 140
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
درآمد آينده
به كتاب هاي الكترونيكي به عنوان درآمدهاي آينده خود نگاه كنيد. در حقيقت شما با انتشار كتابهاي الكترونيكي در حال سرمايه گذاري هستيد. كتابهاي الكترونيكي مي توانند در آينده اي نزديك، كاربران سايت شما را به مشتري تبديل كرده و براي شما ايجاد درآمد كنند.

درس شماره: 139
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
اطلاعات تماس
بهتر است در كتاب الكترونيكي خود، اطلاعات تماس تان را ذكر كنيد. همچنين مي‌توانيد عكس خود را هم در آن قرار دهيد. با اين كار، خود را به خواننده بهتر معرفي كرده و نشان داده ايد كه براي كار خود ارزش قائل هستيد و خود را مخفي نكرده ايد.

درس شماره: 138
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
راهنماي نرم افزارها
يكي ديگر از استفاده هايي كه مي توان از كتابهاي الكترونيكي كرد، آموزش نرم افزارهاي مختلف و راهنماي كار با آنها است. از آنجا كه يادگيري نرم‌افزارهاي جديد و كاربردي در ميان كاربران اينترنت طرفداران بسيار زيادي دارد، مي توانيد از اين فرصت استفاده كرده و راهنماي نرم‌افزارهاي پر طرفدار را در كتابهاي الكترونيكي خود بگنجانيد. البته نيازي نيست خود شما طرز كار با همه نرم افزارها را بدانيد. فقط كافيست گشت و گذاري در اينترنت داشته باشيد تا راهنماي استفاده از صدها نرم افزار متنوع را به دست آوريد!

درس شماره: 137
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
مطالب پرطرفدار
براي افزايش دانلودهاي كتاب الكترونيكي خود، همواره در اينترنت به دنبال يافتن مطالب پر طرفدار باشيد. وبلاگ ها بهترين منابع براي پيدا كردن موضوعات و مطالب پرطرفدار هستند.

درس شماره: 136
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
اعتبار كتاب الكترونيكي
مراقب باشيد كتابهاي الكترونيكي شما، اعتبارشان را از دست ندهند. در صورت امكان نسخه هاي جديدتري از كتاب الكترونيكي خود، عرضه كنيد. مطالب قبلي را ويرايش كنيد، مطالب و صفحات جديدي به آن بيفزاييد و مطالبي را كه در اثر مرور زمان غير كاربردي شده‌اند حذف نماييد.

درس شماره: 135
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
كاتالوگ محصولات
يكي از كاربردهاي كتابهاي الكترونيكي، استفاده به عنوان كاتالوگ محصولات است. به اين ترتيب شما مي توانيد محصولات خود را بهتر معرفي كرده و براي هر كدام از آنها يك بروشور به صورت الكترونيكي داشته باشيد. مي توانيد جزئيات بيشتر، دستورالعمل استفاده يا تصاوير مختلفي از محصول خود را در اين كاتالوگ ارائه دهيد.

درس شماره: 134
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
گزارشات رايگان
گزارشات رايگان در اينترنت به سادگي قابل دريافت هستند و در هر زمينه اي مي توانيد هزاران گزارش مختلف را بيابيد. اين نوع گزارشات منابع بسيار مناسبي براي نوشتن يك كتاب الكترونيكي مي‌باشند. چراكه هم به سادگي يافت مي شوند و هم اينكه به علت اعتبار اينگونه مطالب، طرفداران زيادي براي آنها وجود دارد. در ضمن نيازي نيست وقت خود را صرف فكر كردن براي نوشتن مطالب طولاني كنيد!

درس شماره: 133
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
حجم مناسب
در هنگام طراحي و ساخت و يك كتاب الكترونيكي دقت داشته باشيد حجم فايل آن براي دانلود در اينترنت مناسب باشد. زيرا بسياري از كاربران، اينترنت پر سرعت در اختيار ندارند و در صورت بزرگ بودن اندازه ‌فايل ، ممكن است تعدادي از مشتريان بالقوه خود را از دست بدهيد. معمولاً براي يك كتاب الكترونيكي حداكثر حجم 1 تا 2 مگابايت مناسب است.

درس شماره: 132
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
چند صفحه؟
سؤالي كه ممكن است پيش بيايد اين است كه يك كتاب الكترونيكي بايد چند صفحه داشته باشد. در حقيقت تعداد صفحات يك كتاب الكترونيكي مي‌تواند بين 5 صفحه تا 500 صفحه داشته باشد. بستگي دارد مطالب شما چقدر باشد. بهترين تعداد صفحه براي يك كتاب الكترونيكي، به اندازه اي است كه مطالب شما در آن جاي بگيرد!

درس شماره: 131
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
نامگذاري فايلها
بنابر توصيه افراد حرفه اي در زمينه کتابهاي الکترونيکي، هميشه براي فايل کتاب الکترونيکي خود، مانند عنوان کتاب يک نام با معني انتخاب نماييد. رعايت اين مساله بسيار ضروري است زيرا بعد از دانلود کتاب الکترونيکي، نام فايل آن هم شما را در رساندن مفهوم کلي کتاب و هدف شما ياري مي‌کند. بعنوان مثال اگر يک کتاب الکترونيکي با عنوان "رازهاي بازاريابي" منتشر کرده ايد استفاده از نام Marketing-Secrets.exe بسيار بهتر از msec.exe مي باشد.

درس شماره: 130
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
فرمت مناسب
با اينكه فرمت هاي فايلي زيادي براي كتابهاي الكترونيكي وجود دارد، اما كاربردي ترين و پرطرفدارترين فرمت كتابهاي الكترونيكي در اينترنت، فرمت HTML اجرايي است. اين نوع كتاب هاي الكترونيكي كه داراي پسوند «.exe» هستند، براي اجرا شدن به هيچ نرم‌افزار خاصي بجز IE نياز ندارند .
در صورت امكان سعي كنيد كتاب الكترونيكي خود را به چند فرمت مختلف از جمله exe و pfd در سايت قرار دهيد. همچنين بهتر است قبل از قراردادن آنها در سايت، با استفاده از نرم افزارهايي مانند winrar يا winzip فايلهاي مورد نظر را فشرده سازي كنيد.

درس شماره: 129
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
هزينه تهيه كتاب الكترونيكي
تهيه كتابهاي الكترونيكي هيچ هزينه اي ندارد! با دانلود نرم‌افزارهاي رايگان ساخت كتابهاي الكترونيكي، تهيه مطالب مورد نياز از اينترنت و صرف كمي وقت، مي توانيد يك كتاب الكترونيكي جذاب تهيه كنيد و از مزاياي بي شمار آن بهره بگيريد!

درس شماره: 128
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
جلد كتاب
براي كتاب الكترونيكي خود يك جلد مناسب طراحي كنيد. اين كار به كتاب الكترونيكي شما يك خاصيت فيزيكي «كتاب بودن» مي‌دهد و به بيننده اين ذهنيت را القاء مي كند كه با يك كتاب واقعي روبرو شده است. همچنين طراحي جلد براي كتاب الكترونيكي، به آن ارزش بيشتري مي بخشد زيرا شما با اين كار نشان داده ايد كه مطالب شما آنقدر مهم و با ارزش هستند كه داراي يك جلد منحصر به فرد باشند!

درس شماره: 127
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
عنوان جذاب
براي كتابهاي الكترونيكي خود يك عنوان جذاب و چشمگير انتخاب كنيد زيرا اولين چيزي كه بيننده را به دانلود كتاب الكترونيكي شما تحريك مي كند عنوان آن است. براي انتخاب يك عنوان جذاب مي‌توانيد از عبارتهاي زير استفاده كنيد:
- گفتن رازها مثل «رازهاي موفقيت در ...»
- بازي اعداد مثل «101 نكته براي ...»
- صفات عالي مثل «برترين نكات ...»
- ذكر زمان مثل «آموزش ... در 60 دقيقه»
- دستورالعمل مثل «چگونه ...»

درس شماره: 126
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
اطلاعات جديد
همواره سعي كنيد مطالبي كه در كتاب الكترونيكي خود مي نويسيد، جديد و به روز باشد. استفاده از مطالبي كه تاريخ انقضاي آنها گذشته باشد اعتبار شما را زير سؤال خواهد برد.

درس شماره: 125
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
فصل بندي مناسب
چنانچه مطالب زيادي براي نوشتن در كتاب الكترونيكي خود داريد آنها را فصل بندي كنيد و به صورتي كاملاً خوانا در اختيار كاربران قرار دهيد. همچنين قرار دادن يك صفحه جداگانه تحت عنوان «فهرست مطالب » را در كتاب الكترونيكي خود فراموش نكنيد.

درس شماره: 124
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
دعوت به عمل
همواره در كتاب الكترونيكي خود، خواننده را دعوت به يك عمل خاص نماييد. اين كار مي تواند پر كردن و ارسال يك فرم، مشاهده يك بخش خاص در سايت شما، دريافت نسخه جديد كتاب الكترونيكي و مانند اينها باشد.

درس شماره: 123
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
مشتريان، چشم انتظار سود
مشتريان هميشه به دنبال سود در معامله هستند. آنها از اين اينكه خريد خوبي انجام داده اند ابراز رضايت و خرسندي مي‌كنند. با دادن كتابهاي الكترونيكي به مشتريان خود، آنها را راضي نگه داريد.

درس شماره: 122
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
تمايز شما با رقبا
يك كتاب الكترونيكي مي تواند وجه تمايز شما با رقبايتان باشد. بنابر تحقيقات آماري، نسبت سايتهايي كه كتاب الكترونيكي در سايت خود ارائه مي دهند كمتر از سايت هايي است كه اين كار را انجام نمي‌دهند. بنابراين شما مي توانيد با انجام اين كار يك گام از رقبايتان جلو بيفتيد.

درس شماره: 121
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
همخواني با سايت
يكي از مسائلي كه در هنگام طراحي يك كتاب الكترونيكي بايد رعايت كنيد اين است كه كتاب الكترونيكي شما با سايتتان همخواني داشته باشد؛ به گونه اي كه اگر كسي كتاب الكترونيكي شما را ببيند بلافاصله به ياد سايت شما بيفتد. استفاده از لوگو و گرافيك سايت خود را در كتاب الكترونيكي فراموش نكنيد.

درس شماره: 120
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
دقت در طراحي
هنگام طراحي كتاب الكترونيكي خود نهايت دقت را به كار ببريد. براي طراحي يك كتاب الكترونيكي بايد تمامي قوانيني كه براي طراحي يك سايت در بخش هاي قبلي ذكر شد را رعايت كنيد. استفاده صحيح از رنگها، فونت و گرافيك اهميت زيادي دارد.

درس شماره: 119
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
خلاصه اي از كتاب اصلي
مي توانيد خلاصه اي از يك كتاب چاپي را در يك كتاب الكترونيكي قرار داده و منتشر كنيد. همچنين اگر يك كتاب الكترونيكي غير رايگان تهيه كرده ايد، تهيه يك نسخه رايگان به صورت خلاصه براي اطلاع خوانندگان از محتواي كتاب، مي تواند ميزان فروش كتاب الكترونيكي اصلي را افزايش دهد.

درس شماره: 118
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
فروش فضاي تبليغاتي
يكي از مهمترين كاربردهاي كتابهاي الكترونيكي امكان تبليغات در آن است. اگر فكر مي كنيد كتاب شما را كاربران زيادي دانلود خواهند كرد، مي توانيد فضاي تبليغاتي آن را به سايت ها يا شركت هاي ديگر بفروشيد.

درس شماره: 117
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
يك كارشناس شويد
يكي از فوايد نشر الكترونيكي اين است كه هنگامي كه شما يك كتاب الكترونيكي منتشر مي كنيد، نزد ديگران به عنوان يك كارشناس در آن موضوع خاص، شناخته خواهيد شد. بنابراين بدون صرف هزينه مي توانيد براي خود اعتبار قابل توجهي كسب كنيد.

درس شماره: 116
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
كسب اطلاعات قبل از دانلود
يكي از ترفندهايي كه مي توانيد براي استفاده بيشتر از كتاب الكترونيكي خود به كار ببريد اين است كه قبل از دانلود كتاب الكترونيكي، آدرس ايميل يا يكسري اطلاعات مفيد ديگر را از كاربر به وسيله يك فرم درخواست كنيد. سپس مسير دانلود كتاب الكترونيكي را برايش ايميل كنيد.

درس شماره: 115
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
فهرست سايتها در ebook
براي جذاب تر شدن كتاب الكترونيكي خود مي توانيد سايتهاي برتر را در آن فهرست كنيد. حتي اگر نمي دانيد كتاب الكترونيكي خود را در مورد چه زمينه‌اي بنويسيد، مي توانيد به عنوان مثال 100 سايت برتر را در يك زمينه خاص معرفي كنيد. همچنين مي توانيد با استفاده از اطلاعات وب دايركتوريهاي موجود در اينترنت، سايتهاي بسيار زيادي را در زمينه هاي مختلف معرفي نماييد.

درس شماره: 114
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
شرط دانلود
براي اينكه از كتاب الكترونيكي رايگان خود حداكثر استفاده را ببريد مي‌توانيد يك شرط براي دانلود آن بگذاريد. به اين صورت كه به خوانندگان خود بگوييد در صورتي كه نشاني سايت شما را به آدرس سه نفر از دوستانشان ارسال كنند مي توانند كتاب الكترونيكي را دانلود كنند.

درس شماره: 113
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
پاداش خريد
از كتابهاي الكترونيكي به عنوان پاداش خريد محصولات خود استفاده كنيد. در اين صورت بايد عنوان كتاب شما آنقدر جذاب باشد تا بيننده را به خريد از شما وادار سازد. همچنين بايد توضيحات متقاعد كننده‌اي در مورد كتاب الكترونيكي خود براي بينندگان بنويسيد. مي‌توانيد مزاياي خواندن كتاب الكترونيكي خود را برشماريد يا اينكه خلاصه اي از محتواي آن را ذكر كنيد. همچنين مي توانيد چندين كتاب الكترونيكي ارزشمند را به صورت يكجا در ازاي خريد كالاهاي سايت خود پيشنهاد دهيد.

درس شماره: 112
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
تهيه نسخه هاي غير آنلاين از مطالب
نسخه هايي از اطلاعات موجود در سايت را براي چاپ كردن يا مطالعه بعدي براي بازديدكنندگان تهيه كنيد. ممكن است بعضي از مردم فرصت كافي براي مطالعه اطلاعات موجود در سايت شما بصورت آنلاين نداشته باشند. مي توانيد كتابهاي الكترونيكي از سايتتان تهيه كرده و اجازه دهيد بازديدكنندگان آنرا دانلود كرده و بعداً مطالعه نمايند.

درس شماره: 111
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
معامله پاياپاي
به ديگران اجازه دهيد تبليغات خود را در كتابهاي الكترونيكي رايگان شما قرار دهند و در عوض از آن در سايتشان استفاده كرده و آن را به بازديدكنندگان خود بدهند. با اين كار هم ترافيك سايت شما افزايش خواهد يافت و هم ترافيك سايت ها ديگران.

درس شماره: 110
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
سايتهاي ديگران
كالاهاي الكترونيكي رايگان خود را (از جمله eBook) همراه با آدرس و تبليغ سايت خود در سايتهاي مختلف كه چنين كالاهايي را ارائه مي‌دهند قرار دهيد. با اين كار ترافيك زيادي را به سمت سايت خود سوق خواهيد داد. اگر مقالاتي نوشته ايد آن را به تمام سايتهايي كه مقالات مشابهي را ارائه مي‌دهند ارسال نماييد.

درس شماره: 109
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
تبليغ در كتاب الكترونيكي
لينك و تبليغ اختصاصي خود را حتماً در كتاب الكترونيكي خود قرار دهيد و از بازديدكنندگان بخواهيد آن را براي ديگران ارسال كنند. مهمترين شرط استفاده از كتابهاي الكترونيكي اين است كه حداقل يك لينك به سايت شما داشته باشد!

درس شماره: 108
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
كتابهاي الكترونيكي مرتبط
فهرستي از كتابهاي الكترونيكي رايگان كه به موضوع سايت شما مربوط است را در سايت خود قرار دهيد. افرادي كه براي مطالعه آنها به سايت شما مي آيند ممكن است با مشاهده كالاهاي شما مشتري شما گردند.

درس شماره: 107
بخش: استفاده از كتابهاي الكترونيكي
ابزار بازاريابي ويروسي
بازاريابي ويروسي يك روش افزايش ترافيك سايت است. به اين طريق كه خود كاربران با ارسال محصول يا خدمات شما به يكديگر، يا قرار دادن آن در سايت خودشان، باعث افزايش ترافيك سايت شما مي شوند. بنابراين انتشار و قرار دادن يك كتاب الكترونيكي در سايت، براي شما مانند يك ويروس عمل كرده و بدون اينكه شما زحمت زيادي بكشيد خودش همه جا منتشر شده و براي سايت شما ترافيك زيادي به ارمغان مي‌آورد!

درس شماره: 106
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
روزي 200 تومان!
قيمت كالاهاي خود را به قسمتهاي كوچكي تقسيم نماييد و پرداخت آن را به صورت برنامه اي منظم (قسطي) پيشنهاد دهيد. مثلاً بگوييد "روزانه 200 تومان بپردازيد!" با اين كار قيمت كالاي خود را در نظر مشتري ارزانتر جلوه مي دهيد.

درس شماره: 105
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
كتاب ميهمانان
يك «كتاب ميهمانان» در سايت خود ايجاد كنيد و از بازديدكنندگان بخواهيد نظرات خود را براي شما ارسال نمايند. با اين كار مي توانيد بازخوردهاي مختلف و انتقادات سازنده‌اي از بازديدكننگان سايتتان دريافت نماييد. همچنين اين روش مي تواند باعث افزايش ترافيك سايت شما شود.

درس شماره: 104
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
حراج هزارتوماني
يك حراج از كالاهاي هزار توماني يا يك دلاري در سايت خود برقرار نماييد. مشتريان براي خريد به سايت شما روي خواهند آورد در حالي كه ممكن است كالاهاي ديگري را با قيمت هاي بالاتر خريداري نمايند.

درس شماره: 103
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
تناقض ممنوع!
از وجود تناقض در سايت خود بر حذر باشيد. شما به چيزهايي كه به موضوع سايت شما چندان مربوط نمي شوند نياز نداريد.

درس شماره: 102
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
راه اندازي حراجي
براي سرگرمي هم كه شده (براي بعضي از سايتها) يك گنج مخفي كوچك در سايت خود بسازيد. بدين صورت كه از بازديدكنندگان سايت بخواهيد جاي يك گرافيك خاص در سايت شما را پيدا كنند. اين كار آنها را به كنكاش در سايت شما وادار خواهد كرد.

درس شماره: 101
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
به روزآوري مطالب و صفحات
محتواي سايت خود را به صورت منظم به روز كنيد. به روز بودن يك سايت نشان دهنده اهميت موضوع و جديت كسب و كار دارد.

درس شماره: 100
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
تمركز بر روي خواسته هاي بازديد كنندگان
بر روي خواسته هاي بينندگان سايت خود تمركز كنيد نه خواسته هاي خود. آنها مي‌خواهند بدانند سايت شما چه چيزي براي «آنها» دارد نه اينكه شما چه چيزي از آن سايت به دست مي آوريد.

درس شماره: 99
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
تصاوير كالاها
كالاي عرضه شده خود را با تصاوير واضح و گويا عرضه كنيد. اگر كالاي شما تصوير يا توضيحات مناسبي ندارد بايد قبل از عرضه آن به هر نحو، تصاوير مناسبي از آن تهيه كنيد زيرا اگر كالايي را بدون تصوير مشخص و توضيحات كافي ارائه كنيد، در حقيقت وقت و هزينه خود را هدر داده ايد!

درس شماره: 98
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
اين صفحه را نشانه گذاري كنيد
استفاده از عبارت «اين صفحه را نشانه گذاري كنيد» (Bookmark this page) مي تواند باعث افزايش ترافيك سايت شما گردد. مي‌توانيد دليل خوبي براي براي نشانه گذاري صفحه سايت شما براي آنها ايجاد كنيد. مثلاً هر روز اطلاعات جديدي به آن صفحه اضافه شود.

درس شماره: 97
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
سايت چند زبانه
بهتر است سايت خود را به صورت چند زبانه طراحي نماييد. اين كار به صورت فوق‌العاده‌اي بازديدهاي خارج از كشور را افزايش مي دهد. اگر مي خواهيد جهاني شويد از اينجا شروع كنيد.

درس شماره: 96
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
عنوان سايت
به ياد داشته باشيد كه همه چيزهاي كوچك در سايت شما به حساب مي آيند. عنوان سايت خود را در گوشه سمت راست بالاي سايت قرار دهيد و توضيح مختصري درباره آن بنويسيد.

درس شماره: 95
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
كاربري آسان
سايت خود را طوري طراحي كنيد كه بازديد كننده را سردرگم نكند. از اشكال گرافيكي زياد، اسكريپت‌هاي غير ضروري و هر چيزي كه در اينترنت مي يابيد در سايت خود استفاده نكنيد.

درس شماره: 94
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
هدف مشخص
هدف سايت خود را به روشني مشخص كنيد. اگر مردم به سايتي وارد شوند كه بايد خوشان هدف آن را كشف كنند به زودي آن را ترك خواهند كرد.

درس شماره: 93
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
سايتهاي غير مرتبط با موضوع اصلي
ترافيك سايت خود را با ساختن وب سايت هاي كوچكي كه موضوع آنها، مد روز در زمينه اي خاص يا مباحث مورد علاقه و جذاب مردم مي‌باشد افزايش دهيد. كافيست تبليغات سايت اصلي خود را در آن بگنجانيد.

درس شماره: 92
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
بازديدكننده را در سايت نگه داريد
تا جايي كه ممكن است بازديد كننده را در سايت خود نگه داريد. دانلود كتابهاي الكترونيكي رايگان، ارائه سرويس هاي آنلاين و فرمهاي ثبت نام براي استفاده از موضوعات خاص از جمله مواردي هستند كه بازديدكننده را براي زمان بيشتري در سايت نگه مي‌دارد.

درس شماره: 91
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
بازگشت دوباره
به مردم يادآوري كنيد كه دوباره براي بازديد به سايت شما برگردند زيرا اغلب اوقات اولين بازديدها از سايت منجر به خريد نمي شود. وقتي آنها دوباره به سايت شما برگردند، احتمال خريد كالاهاي شما افزايش مي يابد.

درس شماره: 90
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
اطلاعات محرمانه
كاري كنيد تا مردم از سفارش دادن احساس ايمني و راحتي نمايند. به آنها بگوييد كه پست الكترونيك و ساير اطلاعات شخصي آنها محرمانه تلقي شده و در اختيار هيچ كسي قرار نخواهيد داد.

درس شماره: 89
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
داستانهاي خبري
داستان هاي خبري كه به سايت و زمينه كاري شما مربوط مي شوند را در سايت خود ارائه دهيد. مردم به اينگونه خبرها علاقه بيشتري دارند.

درس شماره: 88
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
تغيير كالاهاي رايگان
به تغيير و افزودن كالاهاي رايگان بصورت مداوم ادامه دهيد. اگر مردم بعد از مدتي همان كالاهاي رايگان قبلي را در سايت شما مشاهده كنند، رغبتي براي بازگشت دوباره و مراجعه به سايت شما نخواهند داشت چون خودشان هم آن كالاي رايگان را دارند!

درس شماره: 87
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
كمك به بازديدكننده
يك تجربه لذت بخش به بازديد كنندگان سايت خود اعطا كنيد. حركت راحت بين صفحات، وجود اطلاعات مفيد در سايت، سرعت بالاي بارگذاري صفحات و نمايش سريع آنها و امكانات جانبي مفيد از جمله امكان «جستجو » از عواملي هستند كه به اين امر كمك مي كنند.

درس شماره: 86
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
فايلهاي ويروسي
از سالم بودن فايل هايي را كه از طريق اينترنت به ديگران ارائه مي‌دهيد مطمئن شويد. گاهي اوقات، ويروسي بودن فايل ها يا كاركرد غلط آنها، مي‌تواند مشتريان زيادي را فراري دهد. فراموش نكنيد بررسي صحت عملكرد تمام قسمت هاي سايت، شما را به موفقيت نزديك تر مي‌سازد.

درس شماره: 85
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
مقالات انحصاري
مقالات انحصاري بنويسيد كه ديگران نمي نويسند و به ديگران پيشنهاد دهيد. مقالات را فقط به يك سايت خاص با ترافيك بالا ارسال كنيد و براي اينكه نتيجه بهتري بگيريد لينك سايت خود را در تمام مقالات خود بياوريد.

درس شماره: 84
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
خريد در اولين بازديد
فراموش نكنيد كه در همان بازديد اول مردم را به خريد كالاها يا خدمات خود وادار نماييد. بسياري از بازديدكنندگان ممكن است از خدمات يا كالاهاي شما خوششان بيايد و به خريد آن راغب باشند اما معمولاً خريد را به تعويق مي اندازند و به زمان ديگري موكول مي‌كنند كه سرانجام با گذشت زمان كمي فراموش مي كنند.

درس شماره: 83
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
داشتن وب دايركتوري
در صورت امكان يك فهرست مفيد از سايتهايي كه به كسب و كار شما مربوط مي شوند و براي افراد مورد هدف شما جالب هستند را در سايت خود قرار دهيد.

درس شماره: 82
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
طرح مسابقه
براي جذب بازديد كننده بيشتر، مسابقه اي جالب طرح كنيد. در طرح مسابقه، با دقت فكر كنيد. ايده‌هاي جديدتر طرفداران بيشتري به دنبال خواهد داشت. جايزه هاي واقعي براي برندگان واقعي در نظر بگيريد. بگذاريد مردم به شما اعتماد كنند!

درس شماره: 81
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
مطالب اصل
«مطالب اصل» (Original) را بصورت رايگان ارائه دهيد. اين امر بسيار مهم است كه اطلاعاتي به بازديدكنندگان سايتتان بدهيد كه در جاي ديگري يافت نمي شود. اگر شما تنها منبع باشيد مسلماً از سايت شما بازديد خواهند كرد.

درس شماره: 80
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
ترفندي مناسب
به بازديدكنندگان سايت خود بگوييد كه در صورت خريد و استفاده از كالاها يا خدمات شما از چه چيزي «جلوگيري» خواهند كرد. فراموش نكنيد آنها ممكن است بخواهند از درد، وحشت، خطر، ضرر و... جلوگيري كنند. يادآوري اينگونه مسائل، بازديدكننده را به خريد از سايت شما بيشتر تحريك مي سازد.

درس شماره: 79
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
سايتهاي فرعي
با ساختن سايتهاي ديگر، نخستين افراد مورد هدف خود را پيدا نماييد. آنگاه شما مي‌توانيد مشتريان احتمالي خود را با برقراري لينكهايي بين سايتهاي خود، به سمت سايت اصلي هدايت كنيد.

درس شماره: 78
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
خدمات تخصصي تر
تا جايي كه امكان دارد كالا يا خدمت خود را تخصصي تر و بازار هدف خود را دقيق تر انتخاب كنيد. مثلاً به جاي ارائه يك سرويس خاص به دانشجويان، آن را تخصصي تر كرده و به دانشجويان يك رشته خاص ارائه دهيد.

درس شماره: 77
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
موضوعات مختلف
موضوعات بيشتري را به سايت خود بيافراييد. مراقب باشيد در اين كار زياده روي نكنيد. كم كم سايت خود را گسترش دهيد. با اين كار علاوه بر جلب توجه بازديدكنندگان و درنتيجه افزايش مدت زمان حضور آنها در سايت، مي‌توانيد سايت خود را در طبقه بندي هاي مختلف سايت هاي تبليغاتي قرار دهيد.

درس شماره: 76
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
استفاده از نقاط ضعف رقبا
نقاط ضعف رقباي خود را كشف كنيد و با رفع آن نواقص در كسب و كارتان و بهبود و اصلاح روش ها، يك «موقعيت بي همتا» در فروش كالاها و خدمات خود ايجاد نماييد. اين موقعيت منحصر به فرد دليل آن را مشخص خواهد كرد كه چرا مردم از سايت شما خريد مي‌كنند ولي از سايتهاي رقيب خريد نمي كنند.

درس شماره: 75
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
مصاحبه با افراد مرتبط
با افرادي كه با صنعت و موضوع كسب و كار شما ارتباط دارند مصاحبه اي ترتيب دهيد و با اجازه آنها مصاحبه را به يك مقاله تبديل كرده و در سايت خود درج نماييد.

درس شماره: 74
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
درآمدهاي چندگانه
سعي كنيد سود چندگانه اي از كسب و كار آنلاين خود ببريد. مثلاً اگر كتابهاي مربوط به تجارت يا يك كسب و كار خاص را عرضه كرده‌ايد، خدمات تجاري، كتابهاي الكترونيكي تجاري، دوره هاي تجاري، فيلم ها و سي دي هاي آموزشي و ساير ملزومات آن كسب و كار خاص را نيز در سايت خود ارائه دهيد.

درس شماره: 73
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
همه چيز براي مشتري
خود را با نظر بازديد كنندگان سايتتان مطابقت دهيد. سايت را براي آنان طراحي كنيد نه براي خودتان. محصول يا خدمتي را كه توليد مي‌كنيد بايد براي بازديد كنندگان سايت جذاب باشد نه فقط به اين دليل كه شما آن را بفروشيد.

درس شماره: 72
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
دستورالعمل سفارش دهي واضح
با دادن دستورالعمل سفارش دهي واضح و ساده به افزايش مشتريان خود كمك كنيد. تمامي اطلاعات مورد نياز براي سفارش دهي را در اختيار كاربر قرار دهيد. سيستم سفارش دهي خود را مطابق با توانايي افراد تازه كار در اينترنت طراحي نماييد.

درس شماره: 71
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
حرفه اي ديده شويد
كسب و كار كوچك خود را در اينترنت، بزرگ و حرفه اي جلوه دهيد. طراحي حرفه اي سايت، سيستم سفارش‌دهي دقيق، چيدمان سازماندهي شده سايت، داشتن رتبه مناسب در موتورهاي جستجو و به طور كلي «حرفه اي رفتار كردن» به بالا بودن كيفيت و سطح كار شما دلالت دارد.

درس شماره: 70
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
برانگيختن احساسات
با نوشتن محتواهاي مناسب در سايت خود، احساسات خوانندگان مطالب سايت را بر انگيزانيد. مثلاً اگر كتابي در مورد «يادگيري علوم كامپيوتر» به آنان ارائه كرده ايد براي آنها آرزوي موفقيت در يادگيري و به‌كارگيري آن كنيد. به ياد داشته باشيد توانايي انگيزش احساسات و ايجاد حس مشترك با بازديد كننده سايت يك مهارت بسيار با ارزش به شمار مي آيد.

درس شماره: 69
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
كالاهاي واقعاً رايگان
چيزي را در سايتتان ارائه دهيد كه واقعاً رايگان باشد. اگر به مردم چيزي را به عنوان رايگان پيشنهاد دهيد ولي كاملاً رايگان نباشد، به زودي اعتبار خود را از دست خواهيد داد.

درس شماره: 68
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
منبع اطلاعات باشيد
سايت خود را به صورت يك منبع كامل از اطلاعات با ارزش در يك زمينه خاص درآوريد. ابتدا يك موضوع را مشخص كرده و سپس سايت خود را بر اساس آن استوار سازيد. شما با اين كار بازديدكنندگان مكرري را به سايت خود خواهيد كشاند. كتابهاي الكترونيكي رايگان، مقالات مرتبط، نرم‌افزارهاي رايگان و لينكهاي مفيد به سايتهاي جذاب، اطلاعات با ارزشي هستند.

درس شماره: 67
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
يك تجربه خوب
به كساني كه براي اولين بار سايت شما را بازديد مي كنند، احساس خوب و برداشت مثبتي از سايت خود بدهيد نه اينكه اولين چيزي كه به ديد آنها مي رسد يك بنر تبليغاتي بزرگ در بالاي صفحه اصلي سايت باشد! اگر همه چيز درست باشد، آنها سايت شما را به دوستانشان معرفي خواهند كرد.

درس شماره: 66
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
بررسي صحت لينكها
مرتباً صحت لينكهاي سايت خود را بررسي كنيد. اگر مردم بر روي يك لينك كليك كنند كه درست كار نكند ديگر وقت خود را براي كليك بر روي ساير لينكها هدر نخواهند داد.

درس شماره: 65
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
فقط يك وب سايت نباشيد
سايت خود را به صورت يك باشگاه (Club) عرضه كنيد نه تنها يك وب سايت. اين كار تكرار بازديدها و افزايش فروش را به دنبال خواهد داشت زيرا مردم علاقه دارند به گروهي خاص وابسته باشند.

درس شماره: 64
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
جمله بندي حرفه اي
با استفاده از صفت هاي فراوان، جمله بندي سايت خود را جالب تر كنيد. اين كار به بازديدكنندگان سايت شما ديد واضح تري در مورد آنچه شرح مي دهيد، مي دهد.

درس شماره: 63
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
لينكهاي مفيد
به سايتهايي كه اطلاعات مفيدي مرتبط با كالاها يا خدمات شما دارند لينك بدهيد. اگر لينكهاي مفيد زيادي در سايتتان داشته باشيد سايت شما به يك صفحه آغازين براي بازديد كنندگان تبديل خواهد شد.

درس شماره: 62
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
معاملات پاياپاي
براي كاهش هزينه سايت خود مي توانيد كالاها يا خدمات سايت خود را به صورت پاياپاي با خدمات يا كالاهاي ديگران در كسب و كارهاي ديگر مبادله كنيد. شما بايد سعي كنيد قبل از خريد چيزي، اقدام به داد و ستد كنيد. معاملات پاياپاي معمولاً هزينه كمي در بر دارند و استفاده از آنها در كسب و كارهاي كوچك يك ايده مناسب به شمار مي‌آيد.

درس شماره: 61
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
مشاوره رايگان
به افرادي كه از سايت شما بازديد مي كنند مشاوره رايگان بدهيد. شما مي توانيد معلومات خود را از طريق ايميل يا تلفن به آنها انتقال دهيد. اين كار ارزش كار شما را بسيار بالا مي برد زيرا هزينه مشاوره معمولاً زياد است.

درس شماره: 60
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
بخش دانلود نرم افزار
مي توانيد بخشي از سايت را به فهرستي از نرم افزارهاي جديد، متنوع، رايگان و قابل دانلود اختصاص دهيد تا بازديدكنندگان بيشتري را به سمت سايت خود بكشيد. اگر نرم افزاري را خودتان ساخته ايد، تبليغات خود را در آن بگنجانيد.

درس شماره: 59
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
خدمات آنلاين
خدمات يا «ابزارهاي رايگان » را بصورت آنلاين در سايت خود به بازديدكنندگان پيشنهاد دهيد. اين خدمات مي تواند معرفي سايتهاي آنان به موتورهاي جستجو، كمك به ارتقاء سايت آنها در اينترنت، تبليغات رايگان و مانند آن باشد. خدمات ارائه شده بايد براي افراد مورد نظر مفيد باشد.

درس شماره: 58
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
امكان نقد سايت
از افراد بخواهيد كه سايت شما را نقد كنند. مي توانيد جايزه اي نيز براي اين كار در نظر بگيريد. توضيحات افراد مي تواند باعث اصلاح سايت شما گردد و حتي امكان دارد بازديد كننده را به مشتري تبديل كند. در صورت امكان يك پرسشنامه در سايت خود قرار دهيد و از بازديدكنندگان بخواهيد سايت شما را مورد ارزيابي قرار داده و پرسشنامه را پر كنند. با اين روش مي توانيد اطلاعات با ارزشي در مورد ارتقاي سايت خود و افزايش ترافيك آن به دست آوريد. دقت كنيد پرسشنامه را طوري طراحي كنيد كه اولاً خواننده را به پاسخ دادن ترغيب كند و ثانياً خواننده را به سختي نيندازد. قرار دادن گزينه‌هاي قابل انتخاب و كاملاً واضح و آشكار به همراه استفاده از عبارت هاي جالب باعث افزايش رغبت بازديدكننده براي پر كردن پرسشنامه خواهد شد.

درس شماره: 57
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
مباحثه و مجادله
يك مباحثه يا شرط بندي رايگان براي بازديدكنندگان، در سايت خود برقرار سازيد. جايزه اين كار هم بايد چيز جالب يا با ارزشي باشد تا بازديدكننده را براي شركت در اين مجادله تحريك سازد. بسياري از افراد براي آگاهي از نتايج اين مباحثات دائماً سايت شما را مورد بازديد قرار مي دهند.

درس شماره: 56
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
سايتهاي طرفدار
با لينك دادن به سايتهايي كه درباره كسب و كار شما مطالب مثبتي نوشته اند به كالاها و كسب و كار خود اعتبار ببخشيد.

درس شماره: 55
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
يك شخص باشيد
به بازديدكنندگان از سايتتان يادآوري كنيد كه شما يك فرد هستيد نه فقط يك سايت. به عنوان مثال مي توانيد اطلاعاتي را در مورد خود همراه با تصويرتان منتشر كنيد. با اين روش حضور شما ملموس تر و نمايان تر خواهد گرديد. مردم بيشتر دوست دارند طرف حسابشان يك شخص باشد تا يك سايت و يك دنياي مجازي.

درس شماره: 54
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
محتواي مناسب، رمز موفقيت
محتواهاي جالب و جذابي را در راستاي ارتقاء و فروش محصولات خود به صورت رايگان در سايتتان قرار دهيد. اگر مشتريان آگهي هاي تبليغاتي شما را نمي خوانند، محتواهاي پيشنهادي شما افراد را جذب خواهد كرد.

درس شماره: 53
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
افزودن خدمات جديد
محصولات و خدمات جديد را تنها هنگامي به سايت خود اضافه نماييد كه نياز قوي به وجود آنها وجود داشته باشد. اگر بازاري براي كالاي جديد نداشته باشيد به هيچ وجه نخواهيد توانست آنها را به فروش برسانيد.

درس شماره: 52
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
بخش ويژه اعضاء
بخشي از سايت خود را با خدمات ويژه «فقط مخصوص اعضاء » قرار دهيد. به جاي دريافت مبلغ براي عضويت و دسترسي به خدمات و اطلاعات، آن را بصورت پاداشي براي خريد كالا يا كالاهايي خاص پيشنهاد كنيد.

درس شماره: 51
بخش: ايجاد يك موقعيت فروش بي همتا
تركيب كالاها و خدمات
يك كالا را با خدمت خاصي تركيب كنيد و به صورت يك بسته يكجا عرضه كنيد. اين كار باعث افزايش فروش مي‌شود. به عنوان مثال اگر كتابي را مي فروشيد، يك ساعت مشاوره نيز همراه آن پيشنهاد نماييد.

درس شماره: 50
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
بارگذاري مجدد
هنگامي كه يك صفحه توسط يك بازديد كننده مشاهده مي شود، مرورگر او محتواي آن صفحه را براي اجراي سريعتر در دفعه بعدي در خود ذخيره (cache) مي كند. اين عمل باعث مي شود كه در مراجعه بعدي به اين صفحه اطلاعات ذخيره شده به سرعت نمايش داده شوند. اما اگر محتويات صفحه در سايت شما تغيير كرده باشد، تا هنگامي كه كاربر بصورت دستي درخواست بارگذاري مجدد را به مرورگر خود صادر نكند، همان اطلاعات قبلي براي وي نمايش داده مي شود و كاربر از اطلاعات جديد صفحه مورد نظر بي اطلاع خواهد ماند. براي جلوگيري از اين مشكل بايد كد زير را بين Tag هاي و قرار دهيد:

البته فراموش نكنيد از اين دستور فقط براي صفحاتي كه به سرعت به روز مي‌شوند (مانند صفحه اخبار يا صفحه اصلي) استفاده كنيد.

درس شماره: 49
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
يك شرط استفاده از فلش در صفحه اصلي
اگر در صفحه اول سايت خود از فلش (Flash) استفاده مي كنيد اين انتخاب را به كاربر بدهيد كه بتواند بدون انتظار براي بارگذاري فايل فلش و اجراي انيميشن وارد سايت شود. پس لينك "skip intro" را همواره در خارج از انيميشن فلش قرار دهيد.

درس شماره: 48
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
متون متحرك
يكي از كارهاي غير حرفه اي كه بايد از آن در طراحي سايت اجتناب كنيد استفاده از متون متحرك افقي و عمودي است. تجربه نشان داده كه اين عمل بيننده را آزار داده و باعث بر هم زدن آرامش وي در هنگام مطالعه متون سايت مي شود. حتي استفاده زياد از اين روش باعث مي شود كاربر عصبي شده و سايت را به سرعت ترك نمايد! پس براي جلب توجه كاربر راه بهتري را انتخاب نماييد.

درس شماره: 47
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
شرح لينك
براي لينك هاي سايت خود يك شرح مختصر بنويسيد. اين شرح در هنگام حركت نشانگر ماوس بر روي لينك شما نمايش داده مي شود. براي اين كار از خصيصه Title مربوط به لينكها استفاده كنيد.

درس شماره: 46
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
فاصله بين تصاوير
همواره بين تصاويري كه به كاربر نشان مي دهيد اندكي فاصله قرار دهيد. اين كار را مي توانيد با استفاده از مقدار دهي به خصيصه هاي VSPACE و HSPACEمربوط به تصاوير انجام دهيد.

درس شماره: 45
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
صفحه جديد
هنگامي كه به يك سايت ديگر لينك مي دهيد آن را در يك صفحه جديد باز كنيد. فراموش نكنيد كه ديده شدن صفحات سايت شما از هر سايتي مهمتر است!

درس شماره: 44
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
يك نكته در طراحي سايت
به جاي اينكه كل صفحه را در يك Table بزرگ سرتاسري قرار دهيد بخش هاي هر صفحه از سايت خود را در جدول هاي (Table) جداگانه اي بگذاريد. اين كار باعث مي شود تا هر قسمت پس از بارگذاري قابل مشاهده باشد و نيازي نيست كه كاربر براي بارگذاري كل صفحه منتظر باشد. معمولاً از اين قسمت در طراحي سايت چشم پوشي مي شود.

درس شماره: 43
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
استفاده از CSS
در هنگام طراحي سايت از CSS (Cascading Style Sheets) حتماً استفاده كنيد. اين كار باعث حذف قسمتهاي تكراري و غير لازم مانند تكرار مشخصات فونتها مي شود. چنين Tag هايي حدود 5 تا 7 درصد از متن هر صفحه را در بر مي گيرند. تصور كنيد اگر سايت شما داراي 100 صفحه باشد چه ميزان از پهناي باند بصورت غير ضروري مصرف مي شود!

درس شماره: 42
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
سادگي حرفه اي
سايت خود را از لحاظ طراحي خيلي پيچيده نكنيد. سادگي باعث مي‌شود هم شما سريعتر نتيجه بگيريد و هم مشتريان شما راحت تر به مقصود برسند. سادگي يك سايت حرفه اي بيشتر از يك سايت غير حرفه اي است!

درس شماره: 41
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
حروف مايل
از حروف مايل (ايتاليك) يا درشت (bold) در صورت امكان كمتر استفاده كنيد. از متن هاي درشت فقط براي عناوين يا نشان دادن اهميت يك موضوع استفاده كنيد. خواندن حروف مايل نيز براي بعضي از افراد دشوار است.

درس شماره: 40
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
مشخصه alt
از خصيصه alt‌ براي تمامي تصاوير سايت استفاده نماييد. بعضي از مردم عادت دارند گزينه نمايش تصاوير را در تنظيمات مرورگر خود غير فعال كنند. در اين صورت متني كه در خصيصه alt‌ هر تصوير مشخص كرده ايد بجاي آن تصوير نمايش داده مي شود.

درس شماره: 39
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
سايت زيبا يا تجاري؟
ساختن سايت هاي تجاري به سادگي ساختن سايت هاي زيبا نيست! زيبايي يك سايت به ندرت باعث افزايش فروش مي گردد.

درس شماره: 38
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
نوع فايل
وقتي به يك فايل غير HTML مانند Excel، Word، PDF يا غيره لينك مي دهيد بهتر است نوع فايل آن را مشخص كنيد. پيشنهاد مي‌دهيم يك آيكون كوچك از آن نرم افزار را در كنار لينك قرار دهيد.

درس شماره: 37
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
زير خط
از زيرخط (underline) فقط براي لينك ها استفاده نماييد. مردم متون داراي زيرخط را براي لينكها مي شناسند و هنگامي كه از زيرخط براي متن هاي غير لينكي استفاده مي كنيد بازديدكنندگان آن را با لينك اشتباه گرفته و سعي مي كنند بر روي آن كليك نمايند. اما موفق نمي شوند و اين كار آنها را آشفته و ناراحت مي سازد.

درس شماره: 36
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
جاي لينك به اطلاعات مهم
قسمت بالاي صفحات سايت خود را براي لينك دادن به مهمترين محتويات و اطلاعات خود نگه داريد. فراموش نكنيد جاي محتواي مهم هميشه در بالاست!

درس شماره: 35
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
لوگوي سايت
در طراحي صفحات، لوگوي سايت خود را در بالاي تمامي صفحات سايت قرار دهيد. با اين كار Brand خود را بهتر به ديگران مي شناسيد.

درس شماره: 34
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
در دست طراحي
از صفحاتي با عنوان "در دست طراحي" يا "Under Construction" در سايت خود به هيچ وجه استفاده ننماييد. اگر بخش مورد نظر را هنوز كامل نكرده ايد آن را در دسترس قرار ندهيد.

درس شماره: 33
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
بفرماييد تو!
از عبارت "براي ورود اينجا را كليك كنيد" يا مانند آن در صفحه اصلي استفاده نكنيد. اين كار فقط وقت كاربر را هدر مي دهد.

درس شماره: 32
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
شمارنده هاي گرافيكي
از شمارنده هاي گرافيكي در طراحي سايت تجاري خود استفاده نكنيد. به عنوان مثال: "تعداد بازديد تا كنون = 00001417". بعضي اوقات بهتر است آمارهاي سايت را براي خود نگه داريد و آنها را خودتان تحليل كنيد.

درس شماره: 31
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
استفاده از فريم
در طراحي سايت استفاده از فريم را فراموش كنيد. يكي از چيزهايي كه اكثر كاربران اينترنت را ناراحت مي كند همين فريم ها است. هرچند ممكن است استفاده از فريم كار طراحي را بسيار ساده كند ولي يك نماي غير حرفه اي به كار شما مي دهد. هيچ كس علاقه اي به ميله هاي متحرك (Scroll Bars) كه بصورت افقي و عمودي در وسط صفحه قرار مي‌گيرند، ندارد! درباره ساير اشكالات استفاده از فريم در بخش موتورهاي جستجو باز هم صحبت خواهيم كرد.

درس شماره: 30
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
بهينه سازي صفحات
يكي از كارهايي كه بايد بعد از طراحي سايت انجام دهيد بهينه كردن كد HTML مي باشد. معمولاً در هنگام طراحي صفحه مقداري فضاي خالي و كدهاي غير ضروري ايجاد مي شود كه با نرم افزارهاي بهينه سازي HTML حذف مي شوند كه باعث كاهش حجم فايل و افزايش سرعت بارگذاري صفحه مي شود.

درس شماره: 29
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
تغيير ظاهر سايت
تغيير ظاهر سايت يكي از نكات مهمي است كه بايد همواره مد نظر شما باشد. يك ظاهر زيبا از نظر شما ممكن است براي ديگري بسيار ناخوشايند باشد. از آنجايي كه كار طراحي سايت يك كار سليقه اي است دقت كنيد چندين بار آن را تست كنيد تا نظر اكثر بازديدكنندگان را جلب كند. حتماً نظرات بازديد كنندگان را درباره ظاهر سايت بپرسيد و به آنها اهميت دهيد.

درس شماره: 28
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
تصوير پشت زمينه
استفاده از تصوير پشت زمينه يكي از كارهاي اشتباهي است كه نشان دهنده غير حرفه‌اي بودن يك كار است. اين كار اشكالات متعددي دارد از جمله: افزايش حجم فايل و در نتيجه زمان بارگذاري سايت، ناخوانا شدن بعضي از متون و پرت كردن حواس كاربر از محتواي اصلي. استفاده از تصوير پشت زمينه فقط هنگامي مفيد است كه اولاً اين تصوير حجم بسيار كمي (زير 1 كيلوبايت) باشد و درثاني با هدف كم كردن نور مانيتور و كاهش شدت روشنايي آن استفاده شده باشد.

درس شماره: 27
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
سازگاري با مانيتور
آمارها نشان مي دهد حدود 30 درصد مردم با استفاده از وضوح (resolution) 600*800 استفاده مي كنند. اگر مي خواهيد يك سايت كاربر پسند داشته باشيد بهتر است به گونه اي سايت خود را طراحي كنيد كه در resolution هاي بالاتر نيز به خوبي نمايش داده شود. يعني سايت خود را فقط براي يك وضوح تصوير خاص طراحي نكنيد. شما كه دوست نداريد بيش از 20 درصد بازار را از دست بدهيد؟!

درس شماره: 26
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
استفاده از جاوا
با استفاده از Java‌ مي توان كارهاي زيبايي از جمله منوها يا افكتهاي مختلف در سايت قرار داد. اما بعضي از مردم علاقه چنداني به جاوا ندارند و در تنظيمات مرورگر خود آن را غير فعال مي كنند. همچنين بعضي از مرورگرها از آن پشتيباني نمي كنند. اگر دوست داريد از اين گونه قابليتهاي جاوا استفاده نماييد بهتر است اولاً استفاده زياد از آن به هيچ وجه توصيه نمي شود و ثانياً توصيه مي كنيم راه ديگري نيز براي حركت در بين صفحات قرار دهيد.

درس شماره: 25
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
رنگهاي تيره
بسياري از سايت ها از جمله سايتهاي Game‌ از زمينه سياه و متن سفيد استفاده مي كنند. اين تركيب رنگ پس از مدت كوتاهي بر روي چشم اثر نامطلوبي گذاشته و چشم را خسته مي كند. اين تركيب رنگ براي سايتهاي تجاري به هيچ وجه توصيه نمي شود.

درس شماره: 24
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
لينكهاي آبي رنگ
ترجيحاً لينكهاي خود را با رنگ آبي نمايش دهيد. استفاده از رنگ آبي در لينكها براي كاربران كاملاً شناخته شده است. اما استفاده از ساير رنگها باعث مي شود كاربر براي يافتن لينك سعي و تلاش زيادي نمايد.

درس شماره: 23
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
فضاي سفيد
در طراحي صفحات سايت دقت كنيد كه هر صفحه داراي فضاي سفيد رنگ زيادي باشد. فكر نكنيد چون پهناي صفحه زياد است بايد همه آن را پر كنيد! از فضاي خالي مناسب در بين بخش هاي صفحات استفاده نماييد. گرافيك، بنرهاي تبليغاتي را در جاهاي مناسب قرار دهيد و خلاصه اينكه كاربر را دستپاچه نكنيد.

درس شماره: 22
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
خداحافظي !
اگر صفحه اصلي سايت تجاري شما فقط از يك تصوير بزرگ يا فقط يك فايل فلش تشكيل شده است بهتر است با دنياي وب خداحافظي كنيد!

درس شماره: 21
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
بخشهاي اساسي يك سايت تجاري
آيا مي دانيد يك سايت مناسب براي كسب و كار اينترنتي بايد داراي بيست و دو بخش اساسي باشد؟ اين بخش ها عبارتند از:
• صفحه اصلي
• محصولات/خدمات
• اطلاعات تماس
• قيمت ها
• گواهينامه ها، نظرات و انتقادات درباره كالاها و "قبل از – بعد از"
• پرسشهاي متداول
• فرم جوابگويي
• خبرنامه آنلاين
• منابع يا مقالات
• درباره ما
• صفحه اطلاعات گارانتي
• مميزي و نظرات بازديدكنندگان
• تقويم رويدادها
• جستجو
• قوانين بازگردادن كالا و پس دادن آن
• سياستهاي شخصي
• نقشه سايت
• اطلاعات كپي رايت
• صفحه لينك ها
• اطلاعات رسانه اي شامل مقالات، تصاوير، تبليغات و هرگونه اطلاعاتي كه از رسانه ها از جمله تلوزيون، روزنامه ها، مجلات و اينترنت در مورد كالاهايتان ارائه كرده ايد.
• اخبار سايت و تازه ها
• فروشگاه آنلاين 24 ساعته و 7 روز در هفته

درس شماره: 20
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
منوهاي مزاحم
كنيد تا جاييكه امكان دارد از Pop-up منوها در صفحه اصلي سايت خود استفاده نكنيد. كمتر كسي پيدا مي شود كه علاقه اي به اين منوهاي ناخواسته و مزاحم داشته باشد و اكثر مردم به دنبال نرم افزارهايي مي گردند كه جلوي اين ميهمانان ناخوانده را بگيرد. البته شما در استفاده از اين منوها كاملاً مختار هستيد. تصميم با شماست!

درس شماره: 19
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
محل لينك ها
يكي از نكاتي كه بايد در صفحه اصلي سايت خود رعايت كنيد اين است كه به سايت هاي ديگر لينكي برقرار نسازيد مگر زماني كه آن سايت ها هم از آن شما باشند. اگر مي خواهيد در يك برنامه تبادل لينك شركت كنيد بهتر است يك صفحه جداگانه براي اين كار و معرفي سايتهاي ديگر استفاده كنيد.

درس شماره: 18
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
كاربرد رنگها
در نكات قبلي بيان شد كه رنگ سايت مي تواند بيان كننده زمينه فعاليت سايت باشد. رنگ اين قدرت را دارد كه به بيننده حس گرسنگي، سرما، گرما، هيجان، شادي، غم و ... بدهد. در زير مختصري از احساسات وابسته به رنگ ها بيان شده است:
• رنگ قرمز: گرما، عشق، عصبانيت، خطر، تهور، شور و هيجان
• رنگ نارنجي: خوشي، بشاشيت، هزينه كم
• رنگ زرد: جلب توجه، راحتي، سر زندگي، ترس
• رنگ آبي: حرفه اي بودن، وفاداري، افتخار، ملالت
• رنگ سبز: دوام، خوشبيني، قابل اطمينان، محيطي، مجلل، پول، سرمايه
• رنگ ارغواني: قدرت، سلطنت، برازندگي، مصنوعي
• خاكستري: محافظه كاري، سنت گرايي، هوشمندي، جديت، كندي، غير جذاب
• رنگ قهوه اي: ريلكس، مطمئن، غير جدي، خاكي
• رنگ مشكي: وقار، دلفريبي، تشريفاتي، استحكام، خلاف قانون، فساد، ناخوشي
• رنگ سفيد: پاكي، خلوص، تازگي، صلح، سادگي، تجرد
• رنگ صورتي: رمانتيك، جذابيت، شيريني، ملايمت، لطافت، زنانه

البته اين وابستگي ها جهاني نيستند و ممكن است در بعضي كشورها بنابر آداب و فرهنگ آن كشور متفاوت باشد.

درس شماره: 17
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
نوع فونت مناسب
در انتخاب نوع فونت دقت كنيد. هر فونتي را صرفاً به خاطر زيبايي انتخاب نكنيد. براي متنهاي فارسي ترجيحاً از فونتهاي "Tahoma" و "Arial" استفاده نماييد. زيرا اين فونتها بر روي هر كامپيوتري وجود دارند و از طرفي اكثر كاربران به اين فونتها عادت كرده اند.

درس شماره: 16
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
اندازه فونت
اندازه فونت مناسب براي يك متن وقتي است كه آن متن به سادگي و بدون تلاش اضافه قابل خواندن باشد. بسياري از مردم دوست ندارند براي خواندن متنهايي كه با فونت ريز نوشته شده اند به خود دردسر دهند. معمولاً براي متنها اندازه بهينه 10 تا 12 پوينت مي‌باشد.

درس شماره: 15
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
رازهاي صفحات سفارش!
آيا مي دانيد در صفحه سفارش چه نكاتي را بايد رعايت كنيد؟ فرض كنيد بازديدكننده تصميم گرفته است از سايت شما خريد كند. اگر شما يكسري مسائل را رعايت كنيد او به خريد آن كالا از سايت شما تشويق شده و با كمال ميل كالاي شما را خريداري مي كند:
• تصوير كالا را بصورت واضح در صفحه سفارش قرار دهيد.
• مزاياي كالا را در صفحه سفارش ليست كنيد.
• پاداشها يا كالاهاي رايگاني را كه مي خواهيد به او بدهيد ذكر كنيد.
• هر تخفيف يا جايزه اي كه براي او در نظر گرفته ايد نمايش دهيد.
• در صفحه سفارش هيچ لينكي را به خارج از سايت خود قرار ندهيد.
• چند كالاي وابسته كه فكر مي كنيد ممكن است براي وي جذاب باشد را نمايش دهيد.

درس شماره: 14
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
فرمت هاي گرافيكي مناسب
در ساخت گرافيك و تصاوير سايت مي توانيد از فرمتهاي مختلف گرافيكي استفاده كنيد. همانگونه كه مي دانيد پركاربردترين فرمتهاي گرافيكي مورد استفاده در اينترنت به خاطر حجم فايلي كم، فرمتهاي "Gif" و "Jpeg" هستند. اما استفاده صحيح از اين فرمتها بسيار مهم است. اگر تصاوير شما داراي تعداد رنگ كم (كمتر از 64 رنگ) باشد استفاده از فرمت "Gif" بسيار مناسب است. فرمت "Jpeg" براي تصاوير داراي رنگهاي زياد مي باشد. همچنين اگر مي خواهيد متن را با گرافيك تلفيق كنيد بهتر است از فرمت "Jpeg" استفاده كنيد زيرا خوانايي متن در اين فرمت بهتر است.

درس شماره: 13
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
صحنه نبرد!
استفاده از "تأكيد" در جملات يك جزء بسيار مهم و جدايي ناپذير طراحي و حروفچيني متون سايت شما مي باشد. اگر اين مسأله را رعايت نكنيد همه جملات و كلمات وزن و ارزش يكساني پيدا مي‌كنند و متن شما شبيه صحنه نبرد شده و براي خواندن دشوار مي شود!

درس شماره: 12
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
طول خطوط
يكي از نكاتي كه در هنگام طراحي سايت بايد به آن توجه داشته باشيد طول خطوط مي باشد. طول يك خط از مطلب شما بايد به گونه اي باشد كه به راحتي قابل خواندن باشد. طول بهينه براي يك خط به گونه اي كه در چاپ هم مشكلي نداشته باشد 10 تا 12 كلمه يا 60 تا 70 حرف مي باشد. براي متنهايي كه با قلم درشت تر نوشته مي شوند اين تعداد حرف و كلمه بايد كمتر باشد. اگر طول يك خط زياد باشد خواننده مجبور خواهد شد براي پيدا كردن ابتداي خط كمي وقت صرف كند. البته طول بسيار كم خطوط يا پارگرافها هم ناشيانه و ناهنجار است.

درس شماره: 11
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
فقط اطلاعات
هيچ كس براي تعريف و تمجيد از ظاهر و گرافيك سايت، به سايت شما نمي‌آيد. مردم به سايت شما مي آيند چون به دنبال چيزي هستند. اطلاعات!

درس شماره: 10
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
نكات مهم در طراحي
صفحه اصلي سايت خود را به گونه اي طراحي كنيد تا بازديد كننده را براي كاوش در سايت خود تحريك كنيد. عموماً شما براي جلب توجه بازديد كننده فقط يك شانس داريد. براي اين كار بايد نكاتي را رعايت كنيد:
• صفحه اصلي سايت خود را با يك عنوان وادار كننده و منفعت گرا به همراه زير عنوان مناسب آغاز كنيد.
• توصيف مناسبي براي سايت خود در صفحه اول بگنجانيد.
• لينك هاي سايت را در صفحه اول به گونه اي قرار دهيد كه خلاصه اي كلي از سايت شما را نشان دهد. مي توانيد لينك ها را به سرفصلها تبديل كنيد و توضيح مختصري درباره آنها بنويسيد. حداقل براي صفحات بسيار مهم سايت خود، لينكهايي را در صفحه اول قرار دهيد.
• سعي كنيد ايميل بازديد كننده را با استفاده از جملات تحريك كننده به دست آوريد.

درس شماره: 9
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
چراغهاي چشمك زن نباشيد
سايت خود را به صورت چراغهاي چشمك زن در نياوريد! روشن و خاموش شدن گرافيك در جاي جاي سايت تنها حواس كاربر را از موضوع اصلي سايت پرت مي كند و ناخودآگاه چشم او را به اين سو و آن سو مي كشاند. درست است كه در تبليغات بايد جلب توجه كنيد ولي بهتر است اين كار را موقرانه انجام دهيد.

درس شماره: 8
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
سر و صدا به راه نيندازيد
از قرار دادن صداهاي ناهنجار و آهنگ هاي عصبي كننده در سايت به شدت پرهيز كنيد. بازديدكننده سايت شما ممكن است فراموش كند براي چه چيزي به سايت شما آمده است!

درس شماره: 7
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
فرمت يكسان
سعي نكنيد از 50 فرمت مختلف براي نمايش محتواي سايت خود استفاده كنيد! از رنگ، نوع فونت و اندازه متن يكسان در نمايش متون سايت استفاده نماييد.

درس شماره: 6
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
چيدمان حرفه اي
بعضي اوقات در طراحي سايت چيدمان ناديده گرفته مي شود. همواره در طراحي يك سايت موفق بايد چيدمان يكساني براي صفحات در نظر گرفته شود. بخشهاي مختلف سايت خود را به حالتهاي مختلف طراحي نكنيد. اين كار فقط بازديدكننده را سردرگم مي كند. سعي نكنيد هر چه اطلاعات و مطلب داريد در يك صفحه بچپانيد! از فضاهاي صفحه بهترين استفاده را ببريد. اگر مطالب شما زياد است آن را در صفحات مختلف به صورت مناسبي جاي دهيد.

درس شماره: 5
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
حركت آسان
حركت در بين صفحات سايت بايد مختصر، سريع و ساده باشد. از ساختار يكساني براي حركت در بين صفحات سايت استفاده كنيد به گونه اي كه كاربر بداند در كجاي سايت قرار دارد و چگونه مي تواند به ساير صفحات سايت شما دسترسي پيدا كند. سادگي كليد موفقيت در Navigation سايت است.

درس شماره: 4
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
اجرا در همه مرورگرها
سعي كنيد سايت خود را به گونه اي طراحي كنيد كه در همه مرورگر ها قابل اجرا و مشاهده باشد. ممكن است مردم از مرورگرهاي مختلفي براي مشاهده صفحات سايت شما استفاده كنند. بنابر اين به فكر اين دسته از بازديدكنندگان سايت خود نيز باشيد.

درس شماره: 3
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
زمان بارگذاري
زمان بارگذاري (Load Time ) سايت بسيار مهم است. افزايش زمان بارگذاري، باعث مي شود كاربر سريعتر سايت شما را ترك نمايد. بنابراين همواره سعي كنيد زمان بالا آمدن سايت خود را تا حد امكان كاهش دهيد. فراموش نكنيد اكثر مردم از مودم هاي 56K استفاده مي‌كنند و شما بايد سايت خود را به گونه اي طراحي نماييد كه مشكلي در بارگذاري سايت ايجاد نشود. با توجه به سرعت مودم ها توصيه مي شود همواره حجم فايل هر صفحه (گرافيگ و محتوا) را حداكثر بين 40 تا 60 كيلوبايت در نظر بگيريد. معمولاً گفته مي‌شود صفحه اصلي سايت بايد با مودم 56K در عرض 8 ثانيه نمايش داده شود.

درس شماره: 2
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
قانون رنگها
قانوني براي اينكه از چه رنگهايي بايد در سايت خود استفاده كنيد وجود ندارد. هرچند رنگ سايت شما گوياي زمينه كاري سايت شما است. به عنوان مثال توصيه مي شود براي سايت هاي تفريحي و شاد از رنگهاي شاد مانند زرد، نارنجي، سبز، صورتي يا بنفش استفاده كنيد. يا براي سايت شركت، رنگهاي آرام مانند آبي، خاكستري، سفيد و مانند آن را به كار ببريد. دوباره تأكيد مي كنيم شما اجباري در استفاده يا عدم استفاده از يك طيف رنگي خاص براي سايت خود نداريد. اما هرگز فراموش نكنيد كه رنگ بازتاب كننده موضوع سايت شماست. اگر ممكن است همواره از 3 تا 5 رنگ در هر صفحه استفاده كنيد. استفاده از رنگهاي زياد و متنوع باعث مي شود كه ناخود آگاه چشم كاربر به سمت آنها كشيده شده و توجه كاربر را از موضوع اصلي دور نمايد.

درس شماره: 1
بخش: طراحي يك سايت كسب و كار
ساخت يا طراحي
هر كسي مي تواند يك سايت "بسازد" اما هر كسي نمي تواند يك سايت "طراحي" كند. طراحي سايت تنها ساخت گرفيك هاي زيبا و جذاب نيست. در طراحي يك سايت عوامل مهمي همچون "روانشناسي رنگها"، "نحوه چيدمان گرافيك"، "نمايش مؤثر متنها"، "اندازه گرافيك" و چندين عامل مهم ديگر دخيل هستند. وجود هر يك از اين عوامل به تنهايي نمي تواند يك سايت را حرفه اي جلوه دهد.


کاربر گرامی شما به محتوای ارائه شده در این صفحه چه امتیازی می دهید؟